Każdy posiadacz ogrodu doskonale wie, że jest to miejsce rewelacyjne do rekreacji, czy też zwyczajnego leniuchowania. W ogrodzie można nie tylko uprawiać owoce czy też warzywa, lecz również można zrobić grilla, lub też wygodnie leżeć na hamaku w cieniu drzew. Żeby jednak wszystko to było możliwe, niezbędne jest także odpowiednie urządzenie ogrodu. Oprócz krzewów, różnego rodzaju roślin czy też mebli, ważne jest także to, aby wybrać oświetlenie sprawdzające się w możliwie jak największym stopniu. Co jednak bardzo ważne, oświetlenie to musi być również odpowiednio tanie. Jak takie wybrać?


Co jest dostępnego na rynku?


Jeśli szuka się taniego oświetlenia ogrodowego, najpierw trzeba się dokładnie zastanowić nad tym, co jest w ogóle dostępnego na rynku i czym się poszczególne modele charakteryzują pod kątem ekonomiczności.

Obecnie na rynku oświetlenia ogrodowego znaleźć można lampy zasilane energią elektryczną z sieci, lampy solarne, a także oświetlenie bateryjne. Czym się poszczególne modele charakteryzują?

Jeśli chce się wybrać model możliwie jak najbardziej ekonomiczny, trzeba pamiętać o trzech aspektach z tym związanych. Dana lampa musi być tania w zakupie, tania w montażu, lecz przede wszystkim tania w codziennej eksploatacji. Jak to więc przedstawia się w szczegółach?


Która forma oświetlenia ogrodowego jest najtańsza?


Wiele osób uważa, że zdecydowanie najtańsze jest oświetlenie ogrodowe opierające swoje działanie na bateriach. Jest ono zdecydowanie najtańsze w zakupie, a także bardzo proste, a co za tym idzie ekonomiczne jeśli chodzi o montaż. Nie wymaga bowiem żadnych skomplikowanych prac, a jedynie wbicia danej lampy w ziemię. Niestety takie wersje posiadają kilka bardzo poważnych wad. Przede wszystkim zastosowane w lampach na baterie punkty świetlne są bardzo słabe, a to wymusza stosowanie większej ilości lamp. Co więcej, baterie szybko się wyczerpują, a to wymusza kosztowne nabywanie kolejnych sztuk, lub też korzystanie z drogich akumulatorów.

Żeby zaoszczędzić na bateriach, wiele osób szuka rozwiązania w postaci zasilania stałego. Lampy zasilane z sieci elektrycznej są tanie w zakupie, a także nie wymagają baterii. Niestety ich ogromną wadą jest to, że wymagają doprowadzenia instalacji elektrycznej po całym ogrodzie, co wiąże się z jego gruntowym przekopaniem. Co więcej, takie lampy w wyraźny sposób wpływają na wysokość rachunków za prąd.

Ostatnim dostępnym na rynku modelem lampy ogrodowej jest wersja solarna. Czym się ona charakteryzuje? Przede wszystkim zauważyć trzeba to, że jest ona najdroższa w zakupie. Często swoją ceną dwukrotnie przekracza koszt nabycia modelu zasilanego z sieci. Na tym jednak jej wady się kończą, ponieważ ilość zalet związanych z ekonomią jest naprawdę bardzo ciekawa. Przede wszystkim montaż takich solarnych wersji nie wymaga żadnego prowadzenia instalacji elektrycznej, a tym samym prac budowlanych. Co więcej, takie lampy są zupełnie samowystarczalne, ponieważ nie czerpią one energii z sieci czy też z baterii, lecz posiadają ogniwo fotowoltaiczne, które produkuje energię ze słońca. I to właśnie ta wersja może być polecona, jeśli szuka się taniego oświetlenia ogrodowego.