Bezpieczne i komfortowe korzystanie z ogrodu po zmroku wymaga odpowiedniego oświetlenia. Odpowiednio dobrane lampy solarne ogrodowe wpływają nie tylko na funkcjonalność ogrodu, ale również na panującą w nim atmosferę. Jak odmienić oblicze swojego ogrodu światłem? Oto kilka pomysłów!

Wykorzystanie odpowiednio dobranego oświetlenia może nadać ogrodowym przestrzeniom przytulności i uroczego charakteru. Dobór lamp i ich dystrybucja w ogrodzie nie jest jednak wcale łatwym zadaniem. W przeciwieństwie do wnętrza domu, gdzie elektryczność jest na porządku dziennym, ogrody nie zawsze są podpięte do instalacji elektrycznej. Ponadto, ze względu na zmienne warunki pogodowe, b są narażone na uszkodzenia mechaniczne, a także działanie wilgoci i promieniowania ultrafioletowego. Dlatego ich dobór wymaga dobrego przemyślenia.

Jak stworzyć piękną i funkcjonalną oprawę oświetleniową dla ogrodu?

Zadbaj o oświetlenie przy domu

W okolicach drzwi i na przydomowych tarasach czy gankach warto zamontować kinkiety na ścianach, wykorzystując możliwość łatwego dostępu do instalacji elektrycznej. To bardzo istotne zwłaszcza w pobliżu schodów ze względu na bezpieczeństwo.

Umieść w ogrodzie lampy solarne

Popularność lamp solarnych stale rośnie. Nic dziwnego — nie wykorzystują one energii elektrycznej i nie wymagają podłączenia do instalacji. Są całkowicie niezależne i najczęściej można łatwo przenosić je z miejsca na miejsce. Możesz wybrać różne rodzaje lamp solarnych. Od stojących, umieszczanych w gruncie, po wiszące. Może zdecydujesz się na urocze papierowe lampiony, które można wygodnie podwiesić pod pergolę? A może preferujesz bardziej klasyczne lampiony wykonane z metalu, z fantazyjnymi zdobieniami?

Niezależnie od tego, na jaką opcję się zdecydujesz, pamiętaj o tym, by w ciągu dnia umieścić je w dobrze nasłonecznionym miejscu. W ten sposób możesz liczyć na oświetlenie przez większą część nocy.

Wykorzystaj światełka do ogrodu

Girlandy światełek nadają ogrodowi wyjątkowy, rozmarzony charakter. Ich uwzględnienie w aranżacji to najprostszy sposób na połączenie funkcjonalności i dobrego stylu. Lampki możesz wykorzystać na patio czy na tarasie. Opleć nimi poręcze, podwieś na pergoli czy pawilonie ogrodowym — efekt będzie zachwycający. Pamiętaj o tym, by wybrać lampy z żarówkami emitującymi ciepłe światło. W ten sposób możesz liczyć na jeszcze większą przytulność.

Oświetl podjazd i ścieżki

Oświetlenie tych miejsc umożliwia komfortowe i bezpieczne przemieszczanie się po ogrodzie. Lampy mogą automatycznie uruchamiać się dzięki czujnikowi ruchu — to wygodne i energooszczędne rozwiązanie.

Podświetl drzewa

Chcesz stworzyć w swoim ogrodzie nastrój rodem z plenerowych koncertów czy letnich festiwali na łonie natury — tajemniczy i ekscytujący? W takim razie wykorzystaj reflektory, którymi podświetlisz drzewa i krzewy. Możesz wybrać różne odcienie — żółć, róż, błękit… Za pośrednictwem takiego oświetlenia pięknie wyeksponujesz ogrodowe detale i dodasz aranżacji dodatkowej głębi.